Niedobór sodu – co jeść, aby uzupełnić braki tego cennego pierwiastka?

0
Niedobór sodu – co jeść, aby uzupełnić braki tego cennego pierwiastka?

Sód jest pierwiastkiem, który odgrywa olbrzymią rolę w ludzkim organizmie. A jego niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście ten pierwiastek jest ogólnodostępnym składnikiem wszelkich produktów przetworzonych. Dlatego jego braki obserwuje się bardzo rzadko. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak je rozpoznać i co jeść, aby uzupełnić niedobory sodu.

Rola sodu w organizmie

Główną funkcją sodu jest udział w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Sód odgrywa też kluczową rolę podczas kontroli objętości płynów pozakomórkowych. Innymi słowy, oznacza to, że, wspomaga on regulację objętości wody w organizmie, chroniąc nas przed odwodnieniem. Co więcej, sód bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, odpowiadając tym samym za prawidłowe napięcie mięśni. Do jego zadań należy też uczestniczenie w procesie transportu aminokwasów i glukozy do komórek organizmu. Nie można nie wspomnieć też o niezwykle ważnej roli sodu podczas produkcji kwasu solnego w żołądku.

Dzienna zalecana dawka spożycia sodu dla dorosłego człowieka

Przyjmuje się, że właściwe stężenie sodu we krwi powinno wynosić od 135 do 145 mmol/L. Oczywiście zapotrzebowanie na ten pierwiastek zmienia się w zależności od klimatu, wieku i stopnia aktywności fizycznej. W przypadku umiarkowanej aktywności i umiarkowanego klimatu dzienna zalecana dawka sodu dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 2000 mg na dobę. Ta ilość porównywalna jest z płaską łyżeczką soli. Ważne jest, aby nie przekraczać tej ilości, ponieważ długotrwałe nadmierne spożycie sodu wywołuje wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych, np., nadciśnienie czy wzrost prawdopodobieństwa udarów mózgu. Z drugiej strony niedobory także potrafią być bardzo niebezpieczne.

Komu grożą niedobory sodu?

Sód uwalniany jest z organizmu trzema kanałami – jego nadwyżki wydalane są z potem, moczem i częściowo z kałem. Niedobory mogą być skutkiem jego nadmiernego wydalania. Stan ten dotyczy głównie osób pracujących fizycznie i sportowców, którzy przez wzmożoną aktywność fizyczną tracą relatywnie duże ilości sodu wraz z potem. Ta przypadłość może dotknąć również tych, którzy przebyli obfite biegunki, przyjmują leki moczopędne lub cierpią na schorzenia nerek. Niedobory sodu (hiponatremia) zwykle objawiają się: odwodnieniem, spadkiem ciśnienia i dokuczliwymi bólami głowy. Aby je uzupełnić, należy nawadniać się płynami elektrolitowymi. Oczywiście wcześniej potrzebna będzie właściwa diagnoza, ponieważ nadmiar sodu również może być szkodliwy.

Objawy hiponatremii (niskiego sodu)

Objawy zależą między innymi od stopnia nasilenia hiponatremii (wyróżnia się hiponatremię łagodną, umiarkowaną i ciężką). Kolejnym czynnikiem jest prędkość obniżania poziomu sodu w surowicy. Łagodna i powoli postępująca hiponatremia może w początkowych fazach przebiegać bezobjawowo. Jednak w przypadku jej nasilenia można spodziewać się następujących symptomów:

- zaburzeń równowagi, orientacji, koncentracji i funkcji poznawczych,

- osłabienia i bóli głowy,

- nudności i wymiotów,

- nadmiernej senności,

- zaburzeń świadomości,

- drgawek,

- śpiączki,

- a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymania akcji serca i śmierci.

Dodatkowymi, alarmującymi sygnałami świadczącymi o możliwej hiponatremii mogą być: suchość śluzówek i utrata sprężystości skóry. Często towarzyszy jej również przyspieszona akcja serca i zmniejszenie ilości wydalanego moczu. Oczywiście te objawy, mogą świadczyć też o wielu innych schorzeniach. Dlatego w celu ustalenia ich przyczyny koniecznie powinieneś udać się do lekarza. Hiponatremię można wykryć podczas zwykłych, okresowych badań. Już sama morfologia krwi pozwala ustalić poziom sodu. Zwykle wykonuje się dodatkowo badanie moczu.

Co jeść, aby uzupełnić niedobór sodu w organizmie?

Zaspokojenie zapotrzebowania na sód nie stanowi problemu. Zwykle typowa dieta w zupełności je pokrywa. Produkty, które go zawierają, są powszechnie dostępne i na pewno często po nie sięgasz. Głównym źródłem sodu w codziennej diecie jest sól kuchenna oraz wszelkie produkty przetworzone, takie jak konserwy, mięsa, wędliny, sery podpuszczkowe, kiszonki, warzywa konserwowe czy słone przekąski. Z tego powodu stany niedoboru sodu rozwijają się niezwykle rzadko. Częściej obserwuje się nadmiar spożywania tego pierwiastka. Dlatego podjęcie decyzji o wprowadzeniu diety zwiększającej podaż sodu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem jest niewłaściwa i może być powodem wielu problemów zdrowotnych.

Sód spożywaj z umiarem

Podsumowując, sód stanowi bardzo istotny pierwiastek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pokrycie zapotrzebowania na ten składnik jest niezwykle proste i nie wymaga skomplikowanego planowania diety czy też wprowadzania dodatkowych posiłków. Braki tego pierwiastka najczęściej zauważalne są u sportowców i osób pracujących fizycznie (sód wydalany jest wraz z potem). Na szczęście, aby uzupełnić niedobór sodu, wystarczy zorientować się co jeść. Zwiększenie podaży sodu w diecie pomoże zażegnać problem. Jak wspomnieliśmy, nie powinno się jednak przekraczać dziennej zalecanej dawki sodu.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium