Co jeść przy niedoborze witaminy B12?

0
Co jeść przy niedoborze witaminy B12?

Witamina B12 wspiera prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzięki niej układ krwionośny, nerwowy i pokarmowy działają bez zarzutu. Niestety, jej braki mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Chcesz wiedzieć, co jeść przy niedoborze witaminy B12, aby zachować dobre zdrowie? Poznaj sprawdzone produkty spożywcze, które w łatwy sposób pozwolą Ci wyregulować jej poziom! 

Witamina B12 na straży Twojego zdrowia 

Wpływ witaminy B12 na ludzki organizm jest nie do przecenienia. Umożliwia prawidłową pracę układu krwionośnego. To w jej obecności powstają krwinki czerwone. Ponadto zapobiega gromadzeniu się we krwi niebezpiecznych substancji. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakrzepów, a także zawałów serca i udarów. Regularne przyjmowanie witaminy B12 zapobiega anemii i pomaga obniżyć stężenie cholesterolu. Pozytywnie wpływa na odporność całego organizmu, dodaje energii i dba o właściwą przemianę materii. Ponadto wspomaga pracę układu nerwowego, poprawiając sprawność mózgu i chroniąc nerwy przed uszkodzeniem. Co więcej, pozwala na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego, bo produkuje hormon szczęścia, który zmniejsza ryzyko depresji. Witamina B12 wpływa na pracę niemalże każdego układu w organizmie, zapewniając im prawidłowe funkcjonowanie. 

Objawy niedoboru witaminy B12

Ludzki organizm magazynuje witaminę B12, dlatego objawy jej niedoboru pojawiają się dopiero po wielu latach. Często są także mylone z symptomami właściwymi dla chorób psychicznych lub innych schorzeń. Dlatego warto sprawdzić jej poziom w organizmie przed przystąpieniem do leczenia farmakologicznego innych chorób, zwłaszcza tych, które związane są z układem nerwowym. 

Trudność z rozpoznaniem niedoboru wiąże się także z tym, że u każdego objawia się on inaczej. Wspólne zazwyczaj jest uczucie osłabienia i zmęczenia, którym towarzyszy dzwonienie w uszach. Często pojawia się także apatia, bóle głowy i wyraźne zaburzenia trawienia. Na pewno zaniepokoić Cię powinny problemy z pamięcią, chroniczne uczucie otępienia i huśtawki nastroju, a także bladość skóry i utrata apetytu. 

Jeśli zauważyłeś takie objawy u siebie, zrób kontrolne badania krwi. Jeśli wykażą, że wartość tej witaminy spadła poniżej 200 pg/ml, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym, którzy doradzą Ci, co jeść przy niedoborze witaminy B12. Prawidłowy poziom powinien wynosić co najmniej 400 pg/ml. 

Czym grozi niedobór witaminy B12? 

Niedobory witaminy B12 mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia. Powodują niebezpieczne schorzenia układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. Wpływają negatywnie na stan psychiczny i ogólne funkcjonowanie całego organizmu. 

Wykorzystanie zapasów witaminy B12 przez organizm podnosi ryzyko zachorowania na liczne choroby neurologiczne, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do porażenia kończyn. Długotrwały niedobór tego składnika wywołuje depresję, drażliwość, a z czasem także halucynacje. Nie pozostaje także bez wpływu na układ krwionośny. Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu krwinek, więc jej brak zaburza ten proces, prowadząc do anemii. 

Co jeść przy niedoborze witaminy B12? 

Jeśli wykryto u Ciebie niedobór witaminy B12 lub po prostu chcesz mu zapobiec, zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w ten składnik. Jego najlepszym naturalnym źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz go w dużej ilości w owocach morza, tłustych rybach i mięsie. W diecie wymagającej szybkiego uzupełnienia witaminy B12 zaleca się głównie jedzenie małży, pstrągów, łososia, śledzi, makreli, a także wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu. Jeśli nie lubisz jeść mięs i ryb, zwiększ ilość spożywanych jogurtów, mleka, serów żółtych, twarogów oraz jajek.

Witamina B12 nie występuje w roślinach, chociaż pojawia się w śladowych ilościach w sfermentowanych potrawach, takich jak tempeh lub miso. Niestety jest jej zbyt mało, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. 

Kto powinien się suplementować witaminą B12? 

Na niedobór witaminy B12 narażeni są szczególnie weganie. W swojej diecie rezygnują całkowicie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Tym samym w ogóle nie dostarczają swojemu organizmowi tej substancji. W grupie ryzyka są także chorzy, którzy przyjmują leki hamujące wchłanianie się tej witaminy oraz osoby starsze.

Rozwiązaniem są suplementy zawierające witaminę B12. Skutecznie zapobiegają jej niedoborom i pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem. Na rynku dostępne są tabletki pozbawione składników odzwierzęcych, więc z powodzeniem mogą je przyjmować także weganie. Jeśli jedynym źródłem witaminy B12 w Twoim przypadku są suplementy diety, bierz zwiększoną dawkę, żeby mieć pewność, że wchłonęła się jej odpowiednia ilość. Nie musisz się bać przedawkowania. Organizm jest w stanie magazynować jej nadmiar i zachowywać nawet przez lata na wypadek niedoborów.

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy braku tej witaminy, nie zwlekaj i zrób sobie badania. Skonsultuj się także z wykwalifikowanym dietetykiem, który powie Ci, co jeść przy niedoborze witaminy B12.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium